ÚvodČasté otázkyDoprava do místa ubytování

Doprava do místa ubytováníMísto příjezdu, tedy adresa kam přijedete jako první v rámci svého jazykového pobytu je zpravidla odvislé od typu ubytování a vnitřních organizačních procesů jednotlivých škol. V případech ubytování v hostitelských rodinách je oním místem adresa rodiny, v ostatních případech studenti zpravidla přijíždějí do školy, kde se o ně postarají pracovníci školy. Zejména v menších městech hostitelské rodiny nezřídka vyzvedávají studenty ve škole a nebo přímo v místech příjezdu hromadných dopravních prostředků (autobusová, vlaková nádraží).

Informaci o adrese místa prvního příjezdu, popřípadě informace o vyzvednutí hostitelskou rodinou například na nádraží, by vám vždy a s dostatečným předstihem měla sdělit škola nebo váš zprostředkovatel jazykového pobytu.

Čas příjezdu a informování školy

Škola obvykle žádá po studentovi informace o letu a způsobu zvolené dopravy z informativních důvodů, například kvůli posunutí očekávaného příjezdu v návaznosti na zpoždění letu.

Čas příjezdu do místa určení zpravidla odhadnou pracovníci školy v závislosti na své místní znalosti a jízdnch řádech, o tomto pak informují hostitelskou rodinu nebo odpovědnou osobu v případě jiného typu ubytování.

Existuje všeobecné nepsané pravidlo, že do hostitelské rodiny byste měli přijet nejpozději do půlnoci, samozřejmě individuální domluva bývá možná, ale je třeba se se školou o pozdějším příjezdu včas domluvit. Pokud je to možné doporučujeme výše uvedenému pravidlu přizpůsobit časy letu i dopravy do místa pobytu.

Služba "Airport transfer"

Tato služba je v podstatě nejjednodušším způsobem přepravy z letiště do místa ubytování a defacto odpovídá principu taxi služby. Cena této služby je téměř vždy vysoká a v mnohých případech vyšší než klasické taxi které si "chytíte" na letišti. Do vzdálenějších destinací bývá cena i více než 10x vyšší než cena dopravy veřejnými dopravními prosředky.

Vlastní doprava do místa pobytu nebo školy

Vymoženosti dnešní doby, jako například google street view a všemožné mapy a plánky na internetu, značně zjednodušují dopravu do neznáma vlastními silami. Pokud se rozhodnete cestovat sami doporučujeme si cestu podrobně nastudovat, eventuelně si vytisknout mapu a další potřebné údaje.

Rezervace jízdenky

V dnešní době je možné bez větších problémů objednat a zaplatit si jízdenku s předstihem po internetu, v místě odjezdu si pak jízdenku pouze vyzvednete, a nebo u některých dopravců, vytisknete jízdenku v podobné formě jakou má například boarding pas pro cestování letadlem. Je tedy na zvážení každého studenta, zda nevyužije možnosti objednávky v klidu a pohodlí namísto rušné přepážky na nádraží.

DŮLEŽITÉ: Při platbě jízdenky po internetu bývá tato jízdenka, resp. její vyzvednutí vázané na platební kartu, kterou byla po internetu uhrazena.

Doporučení na cestu

Pokud cestujete s větší hotovostí je lepší mít oddělený menší obnos na drobné útraty od zbytku peněz, dokladů a platebních karet.

Soukromá doprava většího množství studentů

Tato je k dispozici zejména u skupinových kurzů a také u pobytů pro mladistvé. Služba bývá realizována v návaznosti na časy a datumy letenek účastníků a obvykle bývá zahrnuta v ceně pobytu(ů). Podrobnosti k tomuto druhu dopravy by vám s dostatečným předstihem měla poskytnout škola nebo zprostředkovatel vašeho jazykového pobytu.


Jít na úvodní stránku
Nahoru
TOPlist